Yakop (Aulonocara jacobfreibergi)-yakjpg

Latince Adı : Aulonocara jacobfreiberg

Habitat : Afrika; Malawi Gölü'nün kayalıktan kumluğa geçen sınır bölgeleri

Boy : Erkekler 15 cm'ye kadar, dişiler daha küçük

Davranış : Türe uygun karma akvaryumlar için

Beslenme : Karnivor; etçil

Üreme : <50 yumurtayı ağızda kuluçkaya yatırır

Akvaryum suyu h: 7.5-8.2

Sıcaklık: 25-27°C

En küçük akv. hacmi :300 lt

Yüzme seviyesi Orta - Taban

Boyları 2,5 cm iken renklenmeye başlayan erkekler, kendi aralarında çok saldırgandırlar. Çok geniş akvaryumlarda bile büyük bir erkeğin diğerleri üzerinde hiperdominant olduğu görülebilir.

Yumurtlamaya hazır olmayan dişilere karşı saldırgan olan erkeğin dikkatinin dağılması için akvaryumda diğer uygun Malawi türleriyle birlikte en az 3 dişi bulundurulması yararlıdır. Direnç gösteremediği saldırgan türlerle bir araya konmamalıdır. Bitkilere zarar vermezler.

Eğer akvaryumunuzda yakob besliyorsanız,başka imparator türü beslemeyin ,Diğer imparator türlerine göre red rubin,kızıl alev,sarı imparator gibi pasif saldırganlığa sahip olan yakob erkeği ya rengini kaybedip baskınlığını kaybedecek yada öldürülecektir.her durumda yakob dişileri çok baskın olan Red Rubin erkeğiyle veya kızıl alev gibi sert imparator türleriyle eşlecektir.böylece ırk bozulacaktır.

Yakob bir akvaryumda imparator türü olarak tek beslenmeli,çok baskın olmadığı içinde en fazla 4-5 dişi bir erkek olmalıdır,Bilmelisinizki çoğu zaman baskın olan erkekte renk olduğu için baskın olmayan erkekleride dişi zannedebilirsiniz.Bunu dışında genel olarak erkek dişiden gövde ve ağız yapısı olarak büyüktür.

Yakob dişisi kuluçkaya yattığı zaman 15-16 gün içinde yavruları ağzından çıkarır,2 ayda bir kuluçkaya yatar.

Yakob dişişi parazitlere karşı çok dayanıksızdır,kaşınma ve hızlı nefes alma gördüğünüz zaman kaşınan balığı ayrı bir kaba alıp ,kabtaki ısıyı 32-34 dereceye çıkartıp,bir litre suyu birbuçuk yemek kaşığı tuz atıp 5 dakika tuz banyosu yaptırın.

Problemli akvaryumunuzunda ısısını yüzde on artırın,100 litreye 2 yemek kaşığı tuz atın,iki gün sonra akvaryumun 2/3 dip çekin ve taze su ekleyin,daha sonra akvaryuma büyük bir inşaat çivisi atın ve bu çiviyi 3-4 gün sonra çıkartın,oksitlenme sayesinde bütün parazitler ölecektir.bu bütün cikled çeşitleri için kullanılan en iyi tedavi yöntemidir.