1 sonuçtan 1 ile 1 arası

Konu: Su Piresi Nasıl Üretilir

 1. #1
  Akvarist oyuncemberi - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik tarihi
  01 Ocak 2016
  Yaş
  43
  Mesajlar
  6
  Konular
  2
  Beğendim/Beğenmedim
  Beğenildim: 3/0
  Beğendim: 0/0
  Yazı Boyutu

  Su Piresi Nasıl Üretilir

  Su Piresi Nasıl Üretilir, Su Piresi Üretim Yöntemleri
  Su piresi yetiştiriciliği yılın herhangi bir mevsiminde istenilen koşullar sağlanarak yapılabilir. Su piresi yetiştiricilik yöntemleri kısaca aşağıdaki gibi özetlenebilir.
  1. Yöntem
  Bu yöntem küçük çaplı üretim amacıyla kullanılan en pratik yöntemdir. Bir cam kap içerisine elenmiş 1 kg bahçe toprağı, iyice ezilmiş ve en az 10 günlük 200 gram at gübresi ve 10 litre havuz suyu konur. Havuz suyu tuzlu olmamalıdır. Hazırlanan bu karışım 3 gün kadar bekletilerek süzülür. ½ ya da ¼ oranında havuz suyu ile seyreltilerek bu karışıma su piresi aşılanır. 3 hafta sonra ortamda bol miktarda su piresinin ürediği görülür. Burada dikkat edilmesi gereken en önemli konu akvaryumların 1/3 oranında gölgelenmesidir. Bu şekilde suyun ısınması engellenir ve su sıcaklığının 20-25 0C de sabit kalması sağlanabilir.
  2. Yöntem
  Havuzlarda yoğun su piresi üretimi amacıyla yağsız süt tozu, soya fasulyesi unu ve pamuk tohumu kullanılır. Havuz suyu içerisine litreye 90 gram gelecek biçimde bahçe toprağı ile 17 gram pamuk tohumu gelecek şekilde karıştırılır. Bu karışım oda sıcaklığında cam kaplarda 5 gün bekletilir. Bu sırada çürümeden dolayı gaz çıkışı meydana gelir.
  5 gün sonra karışımın suyu süzülerek alınır. Havuz suyu ile seyreltilir ve sodyum bikarbonat ilavesiyle pH nın 7,2 olması sağlanır. Bu ortama su piresi aşılanarak üreme beklenir.
  3. Yöntem
  Ekmek mayasıyla su piresi üretildiğinde ortamdaki çoğalmanın oldukça fazla olduğu görülmüştür. Bu yöntemde 70-80 litrelik bir akvaryumda 50-60 gram ekmek mayası gelecek şekilde havuz suyu ile bir karışım elde edilir. Bu karışıma su piresi aşılanır. Su berraklaştıkça ortama maya eklenmelidir. Ancak maya suya CO2 vereceğinden ortam mutlaka havalandırılmalıdır.
  4. Yöntem
  Bol ışık alan ve dibinde organik artık bulunan havuzlarda fitoplankton üremesi olur. Fitoplantonun çoğaldığını havuz suyunun yeşermesinden anlayabiliriz. Fitoplanktonca zengin su elde etmek için ortama 0,27 gr/litre K2H2PO4, 0.5 gr/litre MgSO4, 0,47 gr/litre Ca(NO3)2 ilave edilebilir. Bu şekilde kendiliğinden fitoplanktonca zenginleşmiş havuz, tank veya akvaryumlara doğrudan fitoplankton aşılanır ve üreme beklenir.
  5. Yöntem
  Üç kısım koyun gübresi bir kısım asit fosfat ile karıştırılır. Bu karışımdan 5 litre suya 3 çay kaşığı hesabi ile akvaryum içindeki havuz suyuna koyulur. Örneğin akvaryum içinde 80 litre su var ise bu karışımdan 48 cay kaşığı konulur. Akvaryuma bir miktar su piresi ilave edilir. 3 Hafta sonra verim maksimuma ulaştırılır.


  Su Piresinin Hasadı
  Su piresi üretimi sırasında üretimin yavaşlatılması istendiğinde ortamın sıcaklığı düşürülerek kış yumurtası oluşması sağlanır. Bu yumurtalar toplanarak dondurularak saklanabilir. Gerekli olduğunda ise su içinde yavaş yavaş su sıcaklığı yükseltilerek yumurtaların açılması sağlanır.

  Üretimin en yoğun olduğu aylar mayıs – haziran ve eylül – ekim aylarıdır. Diğer aylarda üreme son derece yavaştır. Çünkü su piresinin gelişip çoğalması için gerekli olan ortam sıcaklığı bu aylarda en uygun düzeydedir.


  Yeteri kadar üretilen su pireleri, ihtiyaca göre yukarıda belirttiğimiz özelliklerdeki kepçeler ile süsülür. Su piresinin taze olarak tüketilmesi en çok tercih edilen yoldur. Süzülen su pireleri çok iyi bir şekilde yıkanır ve balıklara verilir.

  0 Not allowed! Not allowed!
  Konu H. KAYA. Gemlik tarafından (10.Nisan.2016 Saat 11:36 ) değiştirilmiştir.

Benzer Konular

 1. Cevaplar: 19
  Son Mesaj: 14.Temmuz.2015, 02:17
 2. Su Piresi
  By Boss in forum MALZEME VE AKVARYUM SATIŞ İLANLARI
  Cevaplar: 11
  Son Mesaj: 26.Haziran.2015, 16:19
 3. Su Piresi Daphnia.
  By H. KAYA. Gemlik in forum Diğer
  Cevaplar: 10
  Son Mesaj: 26.Mayıs.2015, 13:43
 4. Su Piresi
  By cagilguzen in forum Omurgasızlar
  Cevaplar: 0
  Son Mesaj: 11.Mayıs.2013, 07:45
 5. Su piresi
  By Dafi in forum Omurgasızlar
  Cevaplar: 0
  Son Mesaj: 19.Aralık.2012, 12:23

Bu Konudaki Etiketler

Yetkileriniz

 • Konu Acma Yetkiniz Yok
 • Cevap Yazma Yetkiniz Yok
 • Eklenti Yükleme Yetkiniz Yok
 • Mesajınızı Değiştirme Yetkiniz Yok
 •  

Search Engine Friendly URLs by vBSEO 3.6.1